A Kékszakállú herceg 10 ezer pontja

Egy informatikusnak készülő ötpróbázó operaénekes, aki megszállottként gyűjti a pontokat: Tarnai Dávid négy és fél év alatt tízezer egységet szorgoskodott össze a GeoGóban. A hihetetlen teljesítmény apropóján ültünk le nemrég beszélgetni vele.

2020. január 17.: a nagy év végi ünnepi időszak már lecsengett, az új esztendő pedig már beköszöntött – valljuk be, általában az év első hónapja nem a legemlékezetesebb időszaka az évnek. Tarnai Dávid azonban éppen a fenti időpontban teljesítette élete első virtuális útvonalát, a Budai Kilátások 20-at a GeoGóban, amely 28 pontot jelentett számára. Ezt még 9972 követte: az utolsó, tízezredik egységet 2024. augusztus 29-én abszolválta Debrecenben. A két mérföldkő között számtalan élménnyel gazdagodott Dávid, akit folyamatosan motivál az Ötpróba is. Pedig nem volt ez mindig így: a szimpatikus sportember 20 éves koráig egyáltalán nem, vagy csak nagyon ritkán sportolt.

Minden egy fogyókúrával kezdődött. „2001-ben több mint 100 kiló voltam, ami már nagyon zavart és elkezdtem kocogni, sőt, egy évvel később részt vettem életem első teljesítménytúráján is. Miután leadtam 15 kilót, a sport is szép lassan eltűnt az életemből, nem vált rendszeres szokássá sajnos” – mesélt a kezdetekről az Ötpróbázó, majd így folytatta: „2008-ban váltottam aztán teljesen szemléletet, amikor a bátyámnak, Máténak köszönhetően megismerkedtem a Teljesítménytúrázók Társasága Budapest Kupa nevű mozgalmával, amelyet azóta is megrendeznek minden évben, velem az indulók között. Onnantól szenvedélyemmé vált a teljesítménytúrázás: öt év alatt összesen tízezer kilométert tettem meg Pest megyében.”

Ha egy üzlet beindul! Dávid 2018-ban részt vett a Szigetelő teljesítménytúrán, amely főszervezőjét, Baranyi Zsoltot már korábbról is ismerte. „Zsolt 2010-ben elindította a Pest Megye Teljesítménytúrázója mozgalmat, amely keretein belül 2019-ben elértem a tízezredik megtett kilométeremet, azaz a gyémánt fokozatot. Az említett 2018-as Szigetelőn tudtam meg, hogy Zsolt létrehozta a GeoGo nevű weboldalt, amely instant túrák útvonalait tartalmazta. Megtetszett ez a fajta kihívás, inspiráltak a különböző jutalmak, így a kupák, emlékérmek is, nem volt kérdés, hogy regisztrálok az oldalra. Két évvel később, 2020-ban, amikor lecsapott a pandémia, munkahelyem, a Magyar Állami Operaház időlegesen bezárta kapuit, sorra maradtak el a sportesemények és egy szakítás miatt a magánéletem sem volt rendben. Ekkortájt kaptam rá nagyon a GeoGóra, majd azon belül a Maradj Fitten! kihívásaira. Patyi János zsámbéki eseményszervező projektje nagyon megtetszett, rengeteg pályáját kipipáltam, és mivel akkoriban egyedül azokon lehetett Ötpróba pontokat szerezni, én is regisztráltam a programba, amely azóta is motivál a minél több mozgásra” – hangsúlyozta a szabadidősportoló.

Tarnai Dávid ismert operaénekes, pedig sokáig egészen más pályára készült. „Érettségi után még úgy tűnt, hogy informatikus leszek, fel is vettek az óbudai Neumann János Informatikai Karra, majd 2005-ben felvételt nyertem a Bartók Béla Konzervatórium ének szakára, amely meghatározó szerepet töltött be a későbbi pályaválasztásomban. Ezt követően Pécsre, majd Szegedre kerültem. Engem az informatikában is maga az alkotás folyamata vonzott, ahogy parancssorok összességéből a végén egy kész programmá áll össze a kép. Ugyanígy az alkotás fogott meg az éneklésben is” – ecsetelte főhősünk a két, ránézésre rendkívül különböző pálya közötti hasonlóságokat. „Végül Szegeden, a zeneművészeti karon végeztem opera szakon, vizsgamunkám pedig a Kékszakállú herceg vára című darabjában volt, amelyet a Szegedi Nemzeti Színház színpadán adhattam elő” – osztotta meg velünk Dávid.

Visszatérve a sporthoz: az operaénekes néhány éve a túrázás mellett közel 20 év után elkezdett újra futni. „Megismerkedtem a Magyar Futósport Egyesülettel, amelynek egyik edzője, Varga Józsi a szárnyai alá vett. Az ő edzésterve alapján készülök évek óta, hetente legalább ötször futócipőt húzok, erre jönnek még rá a versenyek hétvégén. 7-10 kilométeres távokon indulok általában, az edzésprogramom jelentős részét pedig a GeoGo pályák teszik ki. Sokat körözök a Margitszigeten, de a Városligetben is szeretek futni. Ha pedig munka után egyből edzenék, akkor az Operaház előtt, az Andrássy úton végighaladó Budapesti szmogtúra – metrópótló tesztüzem nevű útvonalon szoktam róni a kilométereket” –árult el kulisszatitkokat Dávid, aki 2021 és 2023 között összesen 21-szer állhatott dobogón aszfaltos és terepfutó versenyeken.

„Ha valaki azt mondja nekem 4-5 éve, hogy én valaha is dobogós helyezést érek el egy futóversenyen, biztosan megmosolygom az illetőt. Akkor pedig pláne, ha azzal álltat, hosszabb, akár maratoni távot fogok teljesíteni” – vallotta be a sportos művész, majd így folytatta: „Ehhez képest 2020-ban már abszolváltam egyet, idén pedig a 42. születésnapom előtt egy nappal, május 26-án a svájci Winterthurban futottam 42 kilométert 3 óra 46 perc alatt, és már gőzerővel készülök az októberi SPAR Budapest Maratonra”. Dávid egyébként vallja, hogy a hobbija a hivatásában is segíti őt: „A futás jelentősen növeli az ember tüdőkapacitását, amely számomra nagyon jól jön a színpadon, éneklés során”.

A lelkes túrázó-futó feleségét, Nórit 2020 végén ismerte meg, aki bár szintén rendszeresen sportol, de saját bevallása szerint azért nem csatlakozik az Ötpróbához, „mert nem akar olyan függő lenni, mint én” – mosolyog Dávid. „Sokat köszönhetek neki, amiért támogat a céljaim elérésében. Nagy az összhang közöttünk, amely annak is köszönhető, hogy szakmabeli ő is: zongoraművész, akivel több darabban is együtt lépünk fel. Nóri sok versenyemre elkísér szurkolóként, minden bizonnyal ezért is ment az elmúlt években ilyen jól. Hálás vagyok, amiért elviseli a szenvedélyemet” – nevetett ismét az Ötpróbázó, aki a legutóbbi, párizsi érát hat sportágban összegyűjtött 364 ponttal zárta, majdnem minden napra jutott tehát egy.

Dávidnak ezúton is gratulál az Ötpróba csapata az eddigi teljesítményéhez!